3-SQL DERSLERİ | IN, BETWEEN, LİKE

92
görünümler

Çoklu seçim yapmak zorunda kaldığımız durumlarda IN tagını kullanırız. Örneğin “StateProvinceID” si  3,11,19 olanları bulmak istesek her seferinde “StateProvinceID=3 AND StateProvinceID=11 AND StateProvinceID=19″  yazmak  yerine IN tagını kullanıp rahatça yapabiliriz.

Aşağıdaki örneği inceleyelim.

INYukarda koşulumuzu yazarken IN tagını kullandık istediğimiz StateProvinceID leri yazarak kod kalabalığından kurtulduk. IN kullanışlı bir tagdır ancak performansı düşünürsek “=(eşittir)” tagı  IN e göre daha performanslıdır. Ama öyle yerler gelirki eşittir ‘=’ kullanamayız. O yüzden gerektiğinde performansları kıyaslayıp denemek lazım.

Şimdi IN örneğini birde karakter için yapalım.

IN2BETWEEN  tagı koşul belirtirken iki değer arasını belirtmek için kullanılır. Örneğin iki tarih arası kayıtları listelemek için.

Aşağıdaki örneği inceleyelim.

betweenAdress tablomuzdaki  “2004-01-12” tarihi ile “2008-01-01” tarihi arasındaki bütün kayıtları listeledik. Bunu BETWEEN tagı ile yaptık. BETWEEN kelime anlamı olarak arasında demektir. Biz bu tagı kullanarak iki tarih arasındaki kayıtları demiş oluyoruz.

Şimdi BETWEEN in integer lı bir örneğini yapalım.

between2Yukardaki örneğimizdede “StateProvinceID” miz  40 ile 45  arasındaki kayıtları getirmesini istedik. Bu yazdığımız sınırlara 40 ve 45 de dahildir. +0 daki kayıtlarda geldi ancak 45 te kayıt olmadığı için onlar gelmedi.

Bir sonraki tagımız LİKE. En çok kullanılan tag lardan biridir. Eğer aradığımız kayıtın bulunması için tam bir karşılaştırma yapamıyorsak o zaman kullanırız.

Mesela ismin baş harfi A ile başlayan isimleri bulmak için aşağıdaki örneği inceleyelim.

likeAdress tablosundaki ” a ” harfi ile başlayan şehirleri bulduk. ” % ” işaretinin başına koyduğumuz  “a ” harfi sayesinde bunu gerçekleştirdik. Eğerki ” % ” işaretinin sonuna koysaydık bu sefer son harfi ” a ” olan şehirleri listeleyecekti.

Aşağıdaki örnekte de bunu yapalım.

like 2” a ” harfini ” % ” işaretinden sonra koyduğumuz için sonu a harfi ile biten şehirleri bulduk.

Sadece tek harf koymak zorunda değiliz. Örneğin aradığımız kelimenin ilk 3 harfini hatırlıoruz ve bu ilk 3 harfi “alt” olsun.

Şimdi aşağıda bunun örneğini yapalım.

like3Gördüğünüz gibi ilk 3 harfi “alt” olan kayıtları listeledik. Aynı şekilde son 3 harfine göre de yapabilirdik yada ilk harfini ve son harfini hatırlıyoruz bunun içinde yapabiliriz.

Bir sonraki derse geçmek için tıklayınız.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz