Netbeans Kurulumu ve Kodların Otomatik Olarak Tamamlanması

2714
görünümler

Java derslerine başlamadan önce ilk olarak Netbeans IDE nin kurulumunu anlatmak istiyorum. Ardından IDE içinde yazacağımız kodların otomatik olarak tamamlanma özelliğini nereden aktif edebileceğimizi göstereceğim.

Bilgisayara Netbeans’i kurmadan önce JDK nın yüklü olması gerekir. JDK yı yüklemek için;
https://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jdk8-downloads-2133151.html adresine tıklayıp aşağıdaki gibi hangi ortamda çalışıyorsanız ilgili dosyayı indirebilirsiniz.

İlk olarak “Accept License Agreement” seçeneğine tıklayıp ardından hangi platformda çalışacaksak ona ait kurulum dosyasını indirmeniz gerekiyor. Windows ortamında kurmak istiyorsanız 2 numaralı exe dosyasını indirebilirsiniz. x86 bit için exe dosyasını indirdiğinizde hem 32 bit hem de 64 bit için kurulum sağlayabilirsiniz. Eğer mac ortamında kurmak istiyorsanız 3 numaralı dmg dosyasını indirebilirsiniz.

JDK yi yükledikten sonra java geliştireceğimiz ortam olan Netbeans’ı yüklememiz gerekiyor. Aşağıdaki adresten Netbeans’i indirebilirsiniz.

https://netbeans.org/downloads/8.0.2/

Netbeans’i yükleceğimiz işletim sistemini seçtikten sonra (1 numara) all menüsünün altında bulunan download butonuna (2 numara) tıklıyoruz.

Netbeans’i yükledikten sonra projenin nasıl oluşturulacağı konusuna sonraki derslerde değineceğim. Fakat burada bizim için çok önemli bir özellik olan kodların tamamlanması özelliğini aktif edeceğiz.

Netbeans’i açtığınızda yukarıdaki “Tool” menüsünden “Options” seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

Options a tıkladıktan sonra Editor => Code Completion ; Language kısmından “Java” yı seçtikten sonra “Auto Popup on Typing Any Java Identifier Part” seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor. Ardından apply diyip ok butonuna tıklıyoruz.

Bir sonraki derste Netbeans de proje oluşturma konusuna değineceğiz. Derse geçmek için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz