Kod Blokları Nelerdir? Temiz Kod Nasıl Yazılır?

1478
görünümler

Bir önceki dersimizde Java’da kullanıcıdan inputun nasıl alınacağı dersini işlemiştik. Bu dersimizde ise Java’da ki kod bloklarının neler olduğunu ve temiz kodun nasıl yazılabileceği konularına değineceğiz.

Kod Blokları Nedir? Nelerdir?

Süslü parantezler arasına yazılan her şey aslında bir kod bloğudur. Genelde komut kavramlarının daha iyi anlaşılması için tercih edilen kodlama yapısıdır.

Java kodu yazılırken temiz kod yazma neden önemli?

Büyük projelerde özellikle kurumsal firmalarda bir projeyi sadece bir kişi geliştirmiyor. Birçok insan geliştiriyor ve bu insanlar birbirinin yazdığı koda bakıyor. Kod düzensiz bir şekilde yazdıldığı zaman başka insanlar sizin koda baktıklarında anlaşılması zor olacaktır. Bu yüzden kodun temiz yazılması her dil için çok önemlidir.

Örneklerle temiz kod ve kirli kod arasındaki farkları görelim.

Yukarıdaki görselde iki farklı yazış şeklinde a ve b değişkenini tanımladık. a değişkeni sıralı ve temiz bir yazım şeklidir. b değişkeni ise karakterler arası fazla boşluk olduğundan dolayı okumayı zorlaştıracağından kirli bir kod yapısıdır.

a , b ve c değişkenini alt alta düzenle bir şekilde tanımlamak temiz kod , sıralı bir şekilde tek satırda yazmak kirli bir kod yapısıdır.

Her iki yazış şeklinde de kod çalışacaktır. Fakat okumayı zorlaştıracağından dolayı temiz kod yazılması gerçekten önemlidir.

Yorum satırlarıda temiz kodun yazılması için önemli rol oynar. Gerekli metotların, değişkenlerin ne anlama geldiğini veya nasıl kullanılması gerektiği konusunda kısa bilgilerin yazılması faydalı olacaktır. Çok uzun tutulursa bu yazılar yine okunmayı zorlaştırabileceği için kesinlikle kısa yazılar şeklinde olmalıdır.

Bir sonraki derste geçmek için tıklayınız.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz