Java’da While Döngüsünü Kullanma

432
görünümler

Bir önceki yazımızda for döngüsünü öğrenmiştik. Bu dersimizde ise java while döngüsünü öğreneceğiz.

While döngüsünün yapısı for döngüsünden biraz farklı

While döngüsüne gelmeden önce kodumuzun bir değişkenini başlatmanız gerekir. Ve bir tane döngü koşulu yazıyoruz. Döngü koşulumuz aynı for döngüsünde olduğu gibi true olduğu sürece while blogumuzun içinde kod çalışacak.

Peki döngü değişkenimizi nerede arttıracağız?

For döngüsünde arttırma veya azaltma işlemi otomatik olarak yapılıyordu. Yani for döngüsünde döngü blogumuz bittiği zaman başa dönerken direk döngü değişkenimiz artıyordu veya azalıyordu. Ancak while döngüsünde bu işi kodu yazanın yapması lazım. Çünkü while döngüsünde otomatik arttırma veya azaltma yok kodun bir yerinde kodu yazan kişinin yapması gerekir.

Şimdi örneklerle anlamaya çalışalım.

While döngüsüne gelmeden önce değişkenimizi yarattık. Ve while içinde koşulu yazdıktan sonra ekrana yazdırma işlemini yaptık. En sonda ise yukarıda da belirttiğim gibi arttırma işlemini kodu yazanın yapması gerektiği için i yi arttırdık.

veya 1 değilde 5 arttırdığımızı varsaylım o zaman da;

şeklide yapmamız gerekir.

Bir önceki derste yazmış olduğumuz faktöriyel örneğini bu sefer while döngüsü ile yapalım.

While döngüsü ile dikkat edilmesi gereken çok önemli bir konu daha var. Sonsuz döngü konusu.

Sonsuz döngü ne demektir?

Bir döngünün hiçbir zaman bitmemesi demek. Yani koşulunun her zaman true olması demektir. Bu durumlarda program kitleniyor. Ve bir sonraki aşamaya geçemediğinden dolayı tamamlayamıyor.

Örnekle sonsuz döngü olayını anlamaya çalışalım

sonsuz tane i değişkenini ekrana yazdırdık. Bunun nedeni i değişkenini artırmadığımızdan dolayı kaynaklandı. i değişkenini 1 arttırmadığımız için i nin ilk değeri olan 0 değeri 5 ten küçük olma koşulumuzu sağladığından dolayı sürekli tekrar etti.

Bir sonraki yazımızda do while döngüsünü öğreneceğiz. Sonraki derse geçmek için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz