Java’da Switch Case

1466
görünümler

Bir önceki dersimizde if ve if else koşul durumlarını öğrenmiştik. Bu dersimizde de farklı bir koşul yapısı olan switch case yapısını öğreneceğiz.

Switch case yapıları bazı durumlarda if , else if yapılarına alternatif olarak kullanabiliyorlar. Aslında bu bir tercih meselesi fakat bazı özel durumlarda gerçekten işimizi çok kolaylaştırıyorlar.

Switch case Nasıl Kullanılır?

Genel yapısı aşağıdaki gibidir.

Switch yapısının içindeki op değişkeninin değerine göre switch case belli koşul durumlarına giriyor. Ve o durumlardaki işlemleri gerçekleştiriyor. Kaç tane durumunuz var ise o kadar koşul yazabilirsiniz. Bu caselerden birini girince direk switch case çalışmış oluyor.

Default ise aslında bir önceki derste işlediğimiz if , else  yapılarından else karşılık geliyor diyebiliriz. Defaultu kullanabilir veya kullanmayabilirsiniz. Else ile aynı görevi görüyor yani koşullardan hiçbiri sağlanmazsa default un içinde belirtiğiniz işlem gerçekleşecektir.

Break ise switch case de bir koşula girildiğinde eğer başka bir koşula girmek istemiyorsanız bu break yapısını kullanabilirsiniz.

Örnekle anlamaya çalışalım.

Ekrana işlem listesini yazdırdık ve kullanıcıdan bunlardan bir tanesi seçmesini istedik.

int veri tipinde islem değişkenini kullanıcıdan gelen değeri tutması için yarattık. Switch case yapısında parantez içine bu değişkeni yazdık. Çünkü bütün koşullar bu değişkene girilen değer doğrultusunda çalışacak.

Case lere ise girilmesi gereken cevapları yazdık. Yani case 1 dediğimiz islem değişkeni 1 değerini aldığında yapılması gerekeni , case 2 dediğimiz işlem değişkeni 2 değerini aldığında yapılması gereken durumu belirleyecek gibi düşünebilirsiniz. Sonrasında break kullandığımız için diğer caselere girmeden sonlandırdık.

Peki işlem listesi dışındaki bir değer girilseydi ne olacaktı?

Listede yer almayan 6 değerini girdiğimizde ise hiçbir case i sağlamadığından dolayı defaulta girdi ve ekrana “Lütfen işlem numarasını doğru seçiniz” yazısını yazdırdık.

Bir sonraki yazımızda java da döngü yapılarını kullanmayı öğreneceğiz. Sonraki derse geçmek için tıklayınız.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz