Netbeans de Proje Nasıl Oluşturulur?

1623
görünümler

İlk projemizi oluşturuyoruz.

Netbeans’i açtıktan sonra sol taraftaki alanda sağ tıklayp “New Project” diyoruz.

Açılan ekranda;

Categories bölümünden “Java” ve Projects bölümünden “Java Application” seçeneğini seçip “Next” te tıklıyoruz. Derslerimiz boyunca sürekli bu şekilde proje oluşturacağız.

Çıkan ekranda java projemizin ismini vermemiz gerekiyor. “Project Name” alanına herhangi bir isim verebilirsiniz. İsmi verdikten sonra java projenize ulaşacağınız path i Project Location alanında görebilirsiniz.

İlk adımda dilerseniz main class ı oluşturmayabilrsiniz. Manuel olarak nasıl oluşturulacağını ileriki derslerde anlattım.

Finish dedikten sonra ilk projemizi oluşturmuş bulunuyoruz.

Classlar Nasıl Oluşturulur?

Projemizin altında “Source Packages” ve “Libraries” klasörleri yer alıyor. Libraries’in altında jdk ile birlilkte indirdiğimiz classlarımız ve kütüphanelerimiz yer almakta. Source packages ın altında ise ilişkili java classlarımız olacak. Java’da ki herşey bir objedir ve bu objelere özgü birer class olacağından dolayı ilk olarak class oluşturmamız gerekiyor.

Default package sağ tıklayıp New => Java class diyoruz.

Classımıza isim verip Finish butonuna tıklıyoruz.

Test.java şeklinde bir dosyamız oluştu. Ve yine aynı şekilde Test şeklinde bir classımız oluştu. Public class olarak gelmesi her yerden erişebileceğimiz anlamına geliyor. Sonraki derslerde bu konuya ayrı olarak değineceğiz.

Önemli bir konuya değinmek gerekirse oluşturmuş olduğumuz dosya adı ile classın adı aynı olmak zorunda. Aksi durumda aşağıda görselde görebileceğiniz uyarıyı alırsınız.

Bir dosyanın içinde 1 den fazla class olabilir fakat sadece 1 tane public class olabilir. Ve bu public classın ismide dosyanın ismi ile aynı olmak zorundadır.

Projelerimizin calışması için mutlaka 1 tane main metotuna sahip olması gerekir. Java çalıştırıldığında main metodunu arar ve sonrasında içindeki herşeyi çalıştırır. Eğer main metodu bulunmuyorsa proje çalışmaz. Yukarıda yazmış olduğumuz kodu çalıştırmayı denediğimizde içinde main metodu olmadığından dolayı çalışmayacaktır.

Main metodu Nasıl Oluşturulur?

İlk main metodumuzu oluşturuyoruz.

Kodumuzu yazdıktan sonra kutu içerisindeki run butonuna tıkladığımızda main metodumuz var olduğundan dolayı projemizin çalışacaktır. Artık main metodumuzun içinde yazacağımız her kodu çalıştırabiliriz. İlk olarak ekrana bir değer yazdıralım. Bunun için bir fonksiyona ihtiyacımız var. Her programlama dilinde bunun için bir fonksiyon bulunmakta. Bizim de kullanacağımız fonksiyon aşağıdaki gibidir.

Çift tırnak arasına ekrana yazılmasını isteğimiz değeri yazdıktan sonra run butonuna tıklayıp çıktısını görebiliriz.

System.out.println(ekrana değer yazdırmak için kullandığımız fonksiyon)kısa yolu : sout

sout şeklinde yazdığımızda otomatik olarak altında full hali çıkacaktır. Ardından enter tuşuna basıp tekrardan çift tırnak içine ekrana yazdırmak isteğimiz değeri girebiliriz.

Tekrardan çalıştırdığımızda ikinci yazdığımız değerin ilk yazdığımız değerin altında oluştuğunu görüyoruz. Bunun nedeni println olmasıdır. Burada biz print şeklinde yazsaydık aşağıdaki gibi yan yana yazılacaktı.

Bir sonraki derste javada değişkenlerin tanımlanması ve kullanılması konusunu yazacağım. Derse geçmek için tıklayınız.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz