Java’da Metotlarda Parametre Kullanımı

1826
görünümler

Bir önceki dersimizde metotlar konusuna değinmiştik. Fakat metotlar için herhangi bir parametre almadan örneklerimizi yapmıştık. Bu dersimizde ise metotlarımızın içine belli değerler gönderip belli bir şekilde çalışmasını göreceğiz.

Örneklerle anlamaya çalışalım.

Bir önceki dersimizde oluşturmuş olduğumuz selamlasma() metodumuzda herhangi bir parametre almamıştık. Bu sefer ise kırmızı kutu içerisinde göreceğiniz gibi String veri tipinde isim adında bir parametre istedik. Parantez içinde hangi parametreyi göndereceksek o parametrenin tipini belirtmemiz gerekiyor. Yazı göndereceksek String veri tipinde , tam sayı göndereceksek int veri tipinde vs.. gibi.

selamlasma() metodumuz artık bizden bir değer bekleyecek. Biz yazmış olduğumuz isim parametresini nasıl kullanacağız?

Fonksiyonumuzu yukarıdaki gibi tanımladık. Şimdi main metodumuz içinde oluşturmuş olduğumuz fonksiyonu kullanalım.

Main metodu içerisinde selamlasma() fonksiyonumuzu yazdık. Fakat parantez içerisine herhangi bir parametre girmediğimiz için hata verdi. Metot şuan bizden bir string veri tipinde bir değer bekliyor.

Metodumuzun içerisine değeri verdiğimizde uyarı kalktı ve çalıştırdığımızda ekrana “Selam Kaya” yazıldığını görüyoruz.

Şimdi toplama işlemini yapan bir metot yazalım;

toplama() metodunu oluşturduk ve 3 tane tam sayı değeri almasını istedik. Parantez içinde int veri tipinde 3 değişken yazdık. Main metodumuzun içerisinde toplama() metodumuzu yazdığımızda bizden 3 tane int veri tipinde parametre istediğini görüyoruz.

toplama() metodumuza değerleri verip programımızı çalıştırdıktan sonra çıktısını alıyoruz.

Metotlarda parametre kullanımları bu şekilde. Bir sonraki yazımızda metotlarda return kullanımını öğreneceğiz. Sonraki derse geçmek için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz