Java’da Metot Overloading

1317
görünümler

Bir önceki dersimizde metotlarda return lerin nasıl kullanıldığını konusunu işlemiştik. Bu dersimizde ise metotlarda overloading konusuna değineceğiz.

Overloading Ne Demektir?

Overloading aşırı yükleme anlamına geliyor. Ve javada şöyle bir anlama sahip. Bir metoda overloading yaptığımızda o metodumuzu birden farklı şekilde çağırabiliriz.

Örneğin bir önceki dersimizde yapmış olduğumuz toplama() metodumuza 3 tane değer giriyorduk. Ve bu şekilde ekrana değerlerimizi yazdırıyorduk. Ancak toplama() fonksiyonuna 2 tane değer gönderemiyoruz. Biz 2 tane değer verdiğimizde bize hata verecektir. Bu tarz durumlarda yani bir fonksiyona 3 tane değer veya 4 tane veya 5 tane değer vermek istediğimizde overloading yapmamız gerekir. Overloading te önemli olan metot isminin aynı kalmasıdır. Geri kalan işlemleri direk değiştirebiliriz.

Örnekle anlamaya çalışalım

toplama() metoduna 2 tane değer verdiğimizde yukarıdaki uyarı verdi. Metot 3 değer alacak şekilde yaratıldı fakat biz 2 değer verdiğimiz için hata verdi. Peki biz bu fonksiyonu 2 tane değer vererek kullanmak için ne yapmamız gerekir? Aynı fonksiyonu tekrardan 2 değer alacak şekilde tanımlamamız gerekiyor.

Örnek

Yukarıdaki şekilde tekrardan toplama() metodumuzu 2 değer alacak şekilde yarattık. Ve hata ortadan kalktı.

Farklı bir örnek yapalım.

puanHesapla() adında 3 tane metot yarattık. Overloading yaptık. İlkinde sadece string ve int veri tipinde değer aldık. İkincisinde sadece int veri tipinde değer aldık ve sonuncuda ise sadece string veri tipinde değer almasını sağladık. Bu metotları main metodu içerisine yazdığımızda ekran çıktısını aldık. Bir fonksiyonu birden fazla şekilde kullanmış olduk.

Bir sonraki yazımızda kod bloklarında ve metotlardaki lokal değişkenler konusunu öğreneceğiz. Sonraki derse geçmek için tıklayınız.

 

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz