Java’da Metotlar

1982
görünümler

Bir önceki dersimizde break ve continue anahtarlar kelimelerinin nasıl kullanıldığı konusunu gördük. Bu dersimizde ise metotları işleyeceğiz.

Metot Nedir?

Metotlar yada diğer adıyla fonksiyonlar belli bir işi yapan ve sürekli kullanılabilen yapılardır. Yani biz metotları veya fonksiyonları bir kez tanımlarız daha sonra her çağırdığımızda, metodu her kullanmak istediğimizde bu fonksiyon blogundaki işler yapılır.

Java’da genelde fonksiyonlara metot deriz. Diğer programlama dillerindeki gibi fonksiyon demeyiz. Çünkü metotlar classlara özgü oluyor. Her class’ın belli metotları oluyor. Bu yüzden javada bunlara metot demek daha doğru.

Ekrana bir şey yazdırmak için kullandığımız System.out.println da aslında bir metottur. System paketinin içindeki out un içindeki println fonksiyonu. Ve biz bu fonksiyona bir değer gönderiyoruz o da ekrana yazdırıyor. Aslında tek işlemi ekrana yazı yazdırmak.

Metotlara veya Fonksiyonlara Neden İhtiyaç Duyarız?

Metotlar olmadan da kodlarımızı yazabiliriz aslında. Ancak çok büyük java projelerinde bir işlemi 10 15 kere yapmamız gerekebilir. İşte böyle durumlarda yapacağımız işlemi bir metot olarak yazarsak ihtiyaç duyduğumuz yerde bu metodu çağırıp yazabiliriz. Yani 1 defa yazacağız fakat her yerde kullanabileceğiz.

Metotları Nasıl Tanımlarız?

Metotları tanımlarken aslında birçok anahtar kelime kullanabiliriz.

public static void main metodunu tanımlarken birçok anahtar kelime kullandık. Bunların yerine farklı kelimelerde kullanabilirdik. Örneğin public yerine private yazabilirdik. Bu konulara ilerleyen derslerde değineceğiz. Şuan hepsini public static void olarak oluşturduğumuzu varsayalım. Ancak metotların genel yapısı aşağıdaki gibidir.

1 tane erişim belirleyici oluyor. Opsiyoneldir. İsterseniz yazmayabilirsiniz. Ör: public,private

1 tane ekstra özellikler oluyor. Opsiyoneldir. İsterseniz yazmayabilirsiniz. Ör: static , final

1 tane dönüş tipi oluyor. Fonksiyondan gelen çıktı anlamına geliyor. Ör: void

1 tane fonksiyonun adı. Ve içine yazacağımız parametreler. Asıl önemli kısım burası.

Fonksiyon adına herhangi birşey belirleyebiliriz. Ancak fonksiyon adı fonksiyonun yapacağı işle alakalı olursa çok daha güzel bir şekilde olur. Hemde kodumuz çok daha kolay okunmuş olur. Fonksiyon adını belirledikten sonra içine parametreler gönderebiliriz. Yani fonksiyonumuz belli parametreler alabilir. Dilerseniz parametreleri hiç göndermeyebilirsiniz. Boş kalabilir. Ancak fonksiyonun içinde belli değerlerle işlemler yapmak istiyorsanız parametreleri girmeniz gerekir. Daha sonra kod blogumuzu açıyoruz ve artık burası bizim fonksiyon blogumuz oluyor. Yani burada fonksiyon her çağrıldığında fonksiyon blogu çalışmış oluyor.

Şimdi örnekle anlamaya çalışalım.

Bu zamana kadar yazmış olduğumuz tüm kodları main metodu içerisine yazmıştık. Şimdi yeni bir metot yazmak için main metodu dışında yeni bir metot yazıyoruz.

public static void selamlasma() şeklinde bir metot yazdık. Bu fonksiyonun kod bloğu içerisine yapması gerekeni işlemi yazdık. Daha sonrasında bu yazmış olduğumuz fonksiyonu main metodu içerisinde çağırıp kullanabiliriz. Main metodumuzun içine selamlasma() fonksiyonu yazdıktan sonra programı çalıştırdığımızda selamlasma fonksiyonun içerisine yazmış olduğumuz işlemleri ekrana yazdırdı.

Şimdi de faktöriyel işleminin metodunu yazalım. Daha önceki derslerimizde faktoriyel kodumuzu yazmıştık. Şimdi faktoriyel adında bir metot oluşturup içerisine aynı kodu tekrardan yazıyoruz.

Main metodumuzun içinde faktoriyel metodumuzu çağırdık. Ve ekrana sonucu yazdırdı.

Bir sonraki yazımızda metotlarda parametre kullanımı konusunu öğreneceğiz. Sonraki derse geçmek için tıklayınız.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz