Java’da Koşul Durumları | if ve Else Blokları

594
görünümler

Bir önceki dersimizde mantıksal operatörleri öğrendik. Bu dersimizde ise java’daki koşul durumlarını if ve else bloklarını öğreneceğiz.

if eğer anlamındadır. Aynı şekilde programlama dillerinde de eğer anlamına gelmektedir. Yani bir kod bloğunda yazmış olduğunuz koşul doğru ise doğru olduğunda yapılmasını istediğiniz kod bloğu çalışacaktır, yanlış ise yanlış olduğunda yapılmasını istediğiniz kod bloğu çalışacaktır.

Genel yapısı aşağıdaki gibidir.

Örnekle anlamaya çalışalım.

Scanner objemizi oluşturduk ve eğer ilgili kütüphane ekli değilse import ettik. Bu konuyu önceki derslerimizde işlemiştik. Kullanıcıdan bir değer almak için kullanıyorduk. Ve kullanıcıdan boy değerini girmesini istedik.

Double veri tipinde boy değişkenini oluşturduk ve kullanıcıdan output istedik. Girilen değeri if bloğu içerisinde koşul durumu yaratarak ekrana sonuçla ilgili döngüyü yazdık.

Koşulumuz boyun 1.90 dan büyük olması bu yüzden if bloğumuzu oluşturduktan sonra parantez içerisine boy > 1.90 şeklinde koşulumuzu yazdık.

Eğer girilen boy 1.90 dan büyük ise if bloğu içindeki kod satırı çalışacak ve ekrana ilgili yazı yazılacaktır. Eğer 1.90 dan küçük ise bu durumda else bloğu içindeki kod satırı çalışacak ve ilgili yazı yazılacaktır.

Birden fazla koşulun bir arada yer aldığı bir örnekte yapabiliriz. Yani bir koşul belirledik eğer olmazsa diğeri , diğeride olmazsa bir sonraki şeklinde bir döngüde oluşturabiliriz. Bunun için daha fazla else if bloğunu kullanacağız.

Genel yapısı aşağıdaki gibidir.

İlk if bloğumuzda girilen koşul sağlanmazsa bir sonraki else if bloğu içerisindeki koşul sağlanmaya çalışılacak eğer o koşulda sağlanmazsa bir sonrakini sağlamaya çalışacak. İstediğiniz kadar bu şekilde koşul belirleyebilirsiniz. Eğer hiç bir koşul sağlanmazsa en son else bloğu içerisindeki kod çalışacaktır.

Kısaca mantık koşul blokları içerisinde bir koşul sağlanırsa direk olarak bloktan çıkılır eğer sağlanmazsa sağlanana kadar devam eder.

Örnekle anlamaya çalışalım.

Ekrana ürün listemizi numaraları ile birlikte yazdırdık. Sonrasında kullanıcıdan bir ürün numarası girmesini istedik. Girmiş olduğu ürün numarasına göre belirlediğimiz koşullar çalışacak veya çalışmayacak. Eğer koşul sağlanırsa ilgili değeri ekrana yazdırdık. Sağlanmadığı durumda ekrana “Lütfen belirtilen ürün numaralarından birini giriniz.” mesajını yazdırarak doğru bir ürün numarası girmesini sağladık.

Else if ile if in Farkı

Yukarıdaki örnekte yazdığımız her bir else if bloğunun yerine if yazsaydık bu durumda eğer o if bloğunun içindeki koşulda sağlanmış olsaydı sağlanan koşul kadar kod bloğu çalışacaktı ve ilgili değerler ekrana yazılacaktı. Bir örnekle anlamaya çalışalım.

Yukarıdaki örnekte kullanıcıdan almış olduğu notu girmesini istedik. Ve sonucunda notunun karşılığı gelen harfi ekrana yazdıracağız.

Kullanıcı almış olduğu notu 95 olarak girdiğinde girmiş olduğu not değeri aslında bütün if koşullarını sağlıyordu. Bu yüzden hepsinin içine girip ilgili notu ekrana yazdırdı. İşte else if ile if in arasındaki fark bu. if durumları sağlanırsa mutlaka çalışır ama else if durumları koşulu sağlasa bile yukarıdaki bir koşul sağlanıldığında else bloğu çalışmaz.

Bir sonraki yazımızda java da switch case yapısını öğreneceğiz. Sonraki derse geçmek için tıklayınız.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz