Java’da Interfaceler Ek Özellikler

431
görünümler

Bir önceki dersimizde interface konusuna değinmiştik. Bu dersimizde interface in ek özelliklerini anlatmaya devam edeceğiz.

İlk olarak yeni bir class oluşturuyoruz. MakineMuhendisi isminde. Sonrasında yine implements IMuhendis yapıp implements metotlarımızı oluşturuyoruz.

4 tane metotdumuzu yine aynı şekilde implemente ettik. Ancak bu sefer ekstradan 1 metot daha yazdık. Yani interfaceden hariç bir tane metot daha ekledik.

Şimdi bu metodu nasıl kullanabiliriz?

Main classımıza geliyoruz tekrardan.

Bir önceki derste yaptığımız örnekten aslında bir farkı yok. Fakat biz MakineMuhendisi yerine IMuhendis yazsaydık önceki derste herhangi bir hata almıyorduk. Fakat bu sefer fazladan bir metot eklediğimiz için hata alacağız.

Metot referans_getir() bulunmuyor şeklinde bir hata veriyor. Bunun sebebi şu: MakineMuhendisi objesi tanımladık ama interfacein referansını buna bağladık. Ama interface o metodu orada göremiyor. Çünkü kendisi bir interface sınıfından bir tane referans , bu yüzden ilgili satırda sıkıntı çıkarıyor.

Son olarak bir konuya daha değinmek istiyorum. Bir tane daha interface oluşturacağız. Ancak bu interface imiz sadece 1 tane metot barındıracak. Oluşturduğumuz classlar aynı şekilde bu interface ide implemente edecek.

şeklinde interface imizi oluşturduk ve içine 1 tane metodumuzu yazdık.

Şimdi MakineMuhendisi classımızda bu interface i implemente edelim.

IMuhendis in yanına ICalisma interface ini de ekledik. Hemen ardından implements metodumuzu eklememiz gerekiyordu ve onu da insert code dan ekledik.

Main classımızda bu metodu ekledik ve çalıştırdık.

Bir sonraki yazımızda abstract sınıflar konusuna değineceğiz. Sonraki derse geçmek için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz