Java’da For Döngüsünü Kullanma

470
görünümler

Bir önceki yazımızda java da döngü yapılarının neler olduğuna değinmiştik. Bu dersimizde java for döngüsünü göreceğiz.

For Döngüsü Yapısı

For döngüsünün içerisinde gördüğünüz gibi 3 tane alan var. Sırasıyla bu alanlar ne işe yarıyor öğrenelim.

int i = 0  : Sizin eğer bir döngü değişkeniniz varsa bu döngü değişkeninin ilk değerini burada verebiliyoruz. Vermiş olduğunuz değerden başlatma işlemi yapılacaktır.

i < 10 : En önemli kısım. Koşul işlemini yaptığımız yer. Bu koşul doğru yani true olduğu sürece bizim döngü bloğumuz sürekli çalışsın şeklinde bir koşul belirtiyoruz.

i++  : Artırma veya azaltma işlemini yaptığımız alan. Yani bizim döngü değişkenimiz başlatma işlemi yaparken vermiş olduğumuz değeri artırma veya azaltma işlemini bu alanda yapıyoruz. For döngüsü sonrasında otomatik olarak bu işlemi gerçekleştiriyor ve döngü içindeki kodu çalıştırıyor.

Şimdi örnekle anlamaya çalışalım.

int veri tipinde i değişkenini oluşturduk. Bunu for döngüsü içinde de oluşturabilirsiniz veya for döngüsünden önce de oluşturabilirsiniz.

i değişkenimizin başlangıç değerini 0 olarak verdik. Koşul olarakta i nin 10 dan küçük olmasını istedik. Ve her seferinde i değişkenimiz koşul doğru olduğu sürece 1 artsın şeklinde belirledik.

Ekrana i=0 dan i=9 a kadar yazdı. Çünkü i 9 değerindeyken 1 artırdığında 10 olacaktı ve koşulda i küçüktür 10 olduğu için false oldu ve döngü bitti yani sonlandı.

Bu seferde azaltma örneği yapalım.

i değişkenimizin başlangıç değerini 10 olarak belirledik. Ve i değişkenini 1 azaltarak 0 dan büyük ve eşit olana kadar döngüye soktuk. Ekrana koşul sağlandığı sürece i değişkeninin aldığı değerleri yazdırdık.

Yine farklı bir kullanım şekli aşağıdaki gibidir.

i değişkenimizi bu sefer for döngüsü öncesinde tanımladık ve değerini verdik. Böylece for içinde tekrardan bir başlangıç değeri vermemize gerek yok. Koşul i nin 5 ten küçük olana kadar 1 artırılarak devam etmesi. Sonucunda ekrana 5 kere “For döngüsü” yazdırdık.

Şimdi de 2 tane döngü değişkeni tanımladığımızda nasıl olduğunu görelim.

For döngümüzün öncesinde 2 tane i ve j değişkeni tanımladık. Ve değerlerini verdik. Koşulumuz i küçüktür 5 ve j büyüktür 0 olana kadar i değişkenini 1 artır ve j değişkenini 1 azalt.

Döngümüz 1 kere çalıştığında i=0 ve j=5 ekrana yazdı. Sonrasında i yi 1 artırdı ve j yi 1 azaltı. Koşul yine sağlandığı için yani true olduğu için bu sefer ekrana i=1 ve j=4 yazdı. Koşul sağlanmaya kadar bu şekilde ekrana yazdırdık.

Kullanıcıdan bir değer alarakta bir örnek yapabiliriz.

Kullanıcıdan ilk olarak bir değer almamız gerekir. Kullanıcının girdiği değeri girilenSayi değişkenine atadık. Fakat öncesinde faktöriyellerimizin çarpımının eşitleneceği bir değişken yaratmamızda gerekir. faktoriyel değişkenimizi oluşturduk ve 1 değerini atadık.

For döngüsüne girilenSayi değişkeni ile koşulu belirledik yani i girilenSayi dan küçük ve eşit olana kadar devam etsin dedik.Döngünün içinde de i leri çarpıp faktoriyel değişkenine yazdık. Döngü sonladığında ise faktoriyeli ekrana yazdırdık.

Yapmış olduğumuz örnekte 1 den girilen değere kadar olan sayıları 1 artırıp çarpıp faktöriyelini aldık. Tam tersini de yapabilirdik. Yani girilen değeri 1 azaltarak 0 dan büyük olana kadar çarpıp faktöriyeli alabiliriz.

Bir sonraki yazımızda while döngüsünü öğreneceğiz. Sonraki derse geçmek için tıklayınız.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz