Java’da Döngü Yapılarını Kullanma

232
görünümler

Bir önceki yazımızda Java da switch case yapısını işlemiştik. Bu dersimizde java’da döngü yapılarını kullanmayı öğreneceğiz. Bu derse kadar görmüş olduğumuz konularda yazmış olduğumuz programlar sadece 1 defa çalışıyordu ve kapanıyordu. Ancak çoğu zaman programlarımızda koşulların sağlandığı sürece devam etmesini isteyebiliriz. İşte bu durumlarda javada döngü yapılarını kullanıyoruz.

Döngü Yapıları

Döngü yapıları belli bir koşul olduğu sürece ve bu koşul doğru olduğu sürece döngü kendini tekrar ediyor. Bu şekilde programlarımızı daha aktif bir şekilde kullanabiliyoruz.

Örneğin siz daha önceden kullanıcı hesabı oluşturduğunuz bir siteye girmeye çalışırken ilk olarak kullanıcı adı ve şifreyi girmeniz gerekir. Ama yanlış girildiğinde sizden tekrardan girmenizi ister. Yine yanlış girdiğinizde tekrardan doğru bir şekilde girmenizi ister. Ta ki size tanıdığı hak bitene kadar. Doğru bir şekilde kullanıcı bilgilerini girdikten sonra login olabilirsiniz. İşte buradaki tekrar tekrar sorma işlemi döngü yapısıdır.

Döngü Yapıları Nelerdir?

  • For döngüsü
  • While döngüsü
  • Do While döngüsü

Bir sonraki yazımızda for döngüsünü işleyeceğiz. Sonraki derse geçmek için tıklayınız.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz