Java’da Do While Döngüsü

302
görünümler

Bir önceki dersimizde while döngüsünü işlemiştik. Bu dersimizde ise do while döngüsüne değineceğiz.

Do while döngü yapısı

Do while döngüsü while döngüsüne oldukça benziyor. Do while döngüsünde while döngüsünden hariç olarak ilk seferde kesinlikle çalışıyor. Yani ilk seferde do bloğu çalışırken koşul kesinlikle kontrol edilmiyor. Siz do while döngüsü yazdığınız zaman yukarıdan başlayarak kodlarınız çalıştırılıyor ilk olarak do bloğu çalıştırılmış oluyor. Daha sonra while koşulu kontrol ediliyor. Yani do while döngümüzde koşulumuz doğru olmasa bile do while döngüsünde do bloğunun 1 kere çalışması garanti olmuş oluyor. While döngüsünden bu şekilde bir farkı bulunuyor.

Şimdi örnekle anlamaya çalışalım.

Do while döngüsüne girmeden önce değişkenimizi tanımladık ve do bloğunun içinde bu değişkenimizi ekrana yazdırdık. Sonrasında while koşulunu kontrol etti. Eğer true yani sağlanıyorsa tekrardan do bloğunu çalıştırdı ve koşul sağlanana kadar bu süreç devam etti.

Yukarıda kullanıcının girmiş olduğu değerin rakamlarını toplayan bir kod yazdık. İlk olarak kullanıcıdan bir değer girmesini istedik. Girilen değer: 1784 Rakamların toplamı 1 + 7 + 8 + 4 = 20 olmasını bekliyoruz.

Rakamların toplamını bir değişkene atayacağımız için toplam değişkenini oluşturduk ve ilk değerini 0 verdik. Sonrasında do döngüsüne girdi ve girilen sayının 10 ile kalanındanı toplam değerine ekledi. Ve girilen sayıyı 10 ile bölümüne eşitledik. Bu döngü girilen sayının 0 dan büyük olduğu koşula kadar devam etti.

Bir sonraki yazımızda java da break ve continue anahtar kelimelerinin ne işe yarayacağını öğreneceğiz. Sonraki derse geçmek için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz