Java’da Break ve Continue Anahtar Kelimeleri Ne işe Yarar ?

477
görünümler

Bir önceki yazımızda do while döngü yapısını işledik. Bu dersimizde ise java’da break ve continue anahtar kelimelerinin ne olduğunu ve ne işe yaradığını öğreneceğiz.

Break ve continue anahtarlar kelimeleri döngülerde oldukça fazla kullanılan kelimelerdir.

Break Anahtar Kelimesinin Kullanımı

Break türkçe anlam olarak kırmak sonlandırmak anlamına gelir. Döngülerde de aslında tam olarak bu işi yapıyor. Yani döngüyü sonlandırıyor. Hiçbir işlem yapmadan çalışmasını anında durduruyor. Böylelikle döngü hiçbir koşula bağlı kalmadan sonlanmış oluyor. Bizim koşulumuz hala doğru olsa bile buna bakmadan break kelimesini gördüğünde döngüden çıkmış oluyor.

Break kelimesi sadece ve sadece içinde bulunduğu döngüyü sonlandırıyor. Yani eğer sizin programınızda iç içe döngüler varsa ve en içteki döngüde break anahtar kelimesi var ise sadece içteki döngü sona eriyor. Break anahtar kelimesinin kullanılması bu şekilde.

Örnekle anlamaya çalışalım.

Yukarıdaki örnekte i değişkeninin 1 er 1 er arttırılıp 10 a kadar yazılmasını sağladık. Biz bu örnekte 10 a kadar değilde i değişkeninin 5 e eşit olduğu yerde döngüden çıkmasını sağlamak için break anahtar kelimesini kullanabiliriz.

Bizim i değişkenimiz 5 olana kadar if bloğu içine girmiyor. Fakat 5 değerine eşit olduğunda if bloğuna giriyor ve break ile programı sonlandırıyor. Ekrana 5 e eşit oluncaya kadar almış olduğu değerleri yazdırdı.

Bir diğer kullanımıda şu şekilde

Kullanıcıdan bir sayı girmesini istedik. Ve sayı -1 olana kadar döngünün devam etmesini sağladık. Eğer -1 yazılırsa break anahtar kelimesi ile döngüyü sonlandırdık. Bu şekilde kullanıcıdan belirttiğiniz bir değeri girene kadar döngü içinde devam etmesini sağladık. Ve sonrasında ilgili değerin yazılması durumda döngü sonlandı.

Continue Anahtar Kelimesinin Kullanımı

Döngüde herhangi bir yerde continue anahtar kelimesi kullanılmışsa döngü continue ifadesini gördüğü anda alttaki işlemleri yapmıyor direk döngünün başına dönüyor. Yani siz continue anahtar kelimesini bir yere yazdığınızda onun altındaki hiçbir blok çalışmıyor. Ve döngümüz direk blogun başına dönmüş oluyor. Yani koşulu kontrol ettiği yere dönüyor.

i değişkenimiz 3 e veya 5 e eşit olursa devam etsin koşulu ile continue anahtar kelimesini kullanarak döngümüzü devam ettirdik.

Ancak continue anahtar kelimesinin bir tane tehlikesi var. Sonsuz döngü olayına yol açabiliyor.

Ekranda sadece i nin 0 1 ve 2 değerini yazdı. Bunun nedeni continue geldiğinde tekrardan blogun başına dönmesi fakat i değişkeni 3 olduğunda her seferinde blogun başına döndü blogun içinden çıkamadı. Bu sebepten dolayı sonsuz döngüye neden oldu. Bundan kurtulmak için continue anahtar kelimesinin hemen üstünde tekrardan i değişkeninin 1 arttırmamız gerekir.

Bu şekilde düzenleme yaptığımızda sonsuz döngü sorununu çözmüş oluyoruz.

Bir sonraki yazımızda java da metotları öğreneceğiz. Sonraki derse geçmek için tıklayınız.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz