Java’da Arrayler ve Arraylerin Özellikleri

524
görünümler

Bir önceki yazımızda polymorphism konusuna devam etmiştik. Bu yazımızda ise arrayler konusunu öğreneceğiz.

Arrayler veya diğer adıyla diziler bizim belli veri tipinden değerleri depoladığımız liste olarak düşünebilirsiniz. Yani biz int değerlerimizi String değerlerimizi vs. belli bir arrayde depolayabiliriz. Daha önceki derslerde görmüştük int bir değer tanımladığımızda sadece 1 değeri taşıyabiliyordu. Fakat arrayler sayesinde biz dilediğimiz kadar değeri bir array sayesinde taşıyabiliriz.

Örneğin;

int veri tipinde a değişkenine 3 değerini verdiğimizde ” int a = 3; ” şeklinde yazıyoruz.

Peki biz array oluşturmak istersek ne yapmamız gerekir? Örnekle anlamaya çalışalım.

array olduğunu belirtmek için [ ] kullanıyoruz. int [ ] a dediğimizde int array cinsinden bir a değişkenimiz olmuş oluyor. Yani bellekte bir yeri gösterecek bir referansımız olmuş oluyor.

Kaç değer tanımlayacağımızı yukarıdaki örnekte belirtmedik. Şimdi bunu yapalım.

Yukarıdaki gibi yazdığımızda bellekte 10 tane int değer depolanacak şekilde yer açılıyor. Ve a referansımız direk bu yeri gösteriyor.

Peki arrayın 5. yerine nasıl erişeceğiz?

Arraylerde indexlemeyi kullanarak arrayın belli bir yerine erişebiliriz. İndexler 0 1 2 3 şeklinde gider ve arrayın ilk elamanı aslında indexin sıfırıncı elemanı olmuş olacak. Daha sonra artarak ilerleyecek. Yani ikinci elemanı incexin birinci elemanı olmuş olacak.

Fakat yukarıdaki görseldeki gibi arraylerimize tek tek değer vermek biraz zahmetli oluyor. Bu yüzden biz arrayımızı tanımlarken direk değerlerimizi verebiliriz.

Süslü parantez içinde arrayımızın aldığı değerleri girmiş olduk.

Şimdi de arrayımızın birinci elemanını ekrana bastıralım.

Arrayın 1. elemanı sıfırıncı indektir. İndekslerde sıralama 0 1 2 3 şeklinde gittiği için sıfırıncı indeks arrayın 1. elemanını bize verecektir.

Şimdi de 3. elemanını gösterelim.

array 3. elemanı indeks 2 de olduğu için [ ] içine 2 yazdık ve değeri ekranda gösterdik.

Peki biz indekste yer almayan bir değeri verdiğimiz zaman ne olacak? Yani örneğin 8. indekste yer alan değer kaç sorunun cevabını öğrenmek istediğimizde;

şeklinde hata verecektir.

Şimdi for döngüsü ile arrayımızı başlatalım.

int [] a = new int[7]; yazarak bize 7 yerlik bir yer ayırtmayı ve daha sonra bu değerleri gireceğimizi söylemiş olduk. For döngüsünü açıp i yi 0 dan başlattık , i miz 7 den küçük ve i yi 1 arttırdık. Sonrasında da değerleri ekrana yazdırdık.

Arrayımızı kullanıcıdan aldığımız değerlerle de başlatabiliriz.

Scanner objemizi kullanıcıdan değer almak için kullandık. Ve for döngümüz içerisinde kullanıcıdan aldığımız değeri arraya atadık. Ve sonraki for döngüsünde de bunu ekrana yazdırdık.

Arrayleri Metoda Gönderme

array.length diyerek arrayın uzunluğunu öğreniyoruz. Yani arrayımızın uzunluğu ne kadarsa o kadara kadar devam ediyor. Metodumuzu yazdıktan sonra main metodumuzun içerisinde a değişkeni yazarak ekrana bastırdık.

Şimdi girmiş olduğumuz bu değerlerin ortalamasını bulan bir metot yazalım.

Bir sonraki yazımızda Arraylerde farklı konulara değineceğiz. Sonraki derse geçmek için tıklayınız.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz