JAVA’DA ARRAYLER VE ARRAYLERİN ÖZELLİKLERİ – 2

441
görünümler

Bu dersimizde array konusuna devam edeceğiz. Array sınıfının içindeki belli metotları kullanmaya çalışacağız.

Örneklerle anlamaya çalışalım,

İlk olarak bir metot yazağız ve bu metot yardımıyla arrayimizi dolduracağız. Ancak bu sefer metodumuz bize bir array referansı dönecek.

Fonksiyonumuzu yazdık ve  içerisinde bir tane array objesi oluşturduk. Yani belleğimizde bir tane array objemiz var. Ve bunun referansı “cikti“. Daha sonra bu “cikti” yi dışarıya çıktı olarak veriyoruz. Çıktı olarak dışarı verincede bizim bunu bir referansa eşitlememiz gerekiyor.  Ancak bu arrayın içindekileri görmek için bir tane de arrayi_bastir() fonksiyonunu yazalım.

Şimdi bu 2 metodu kullanarak sonuca bakalım.

int array cinsinden bir referans oluşturduk. Ve bu referansı yukarıda yazmış olduğumuz array_doldur() metodunu çağırarak başlattık. Biz bu metodu çağırdığımız zaman array_doldur() metodumuz içinde bir array oluşacak. Ve arrayımıze sayı kadar yer açmış olacağız. Kullanıcıdan aldığımız bilgilerle arrayımızı dolduracağız. Sonrasında cikti referansını çıktı olarak metodun dışına döneceğiz. Ve döndüğümüz zaman eğer bunu a ya eşitlersek arrayımız oluşmuş olacak. Ve a mızda o arrayı göstermiş olacak. Daha sonra array_bastir(a) yazarak a yı bastırmak istediğimizi belirttik. Java’da bu duruma arrayı kopyalamak deniyor.

Şimdi de arrayı sıralamayı görelim isterseniz;

Bunun için yine bir metot yazacağız ve o metodun içinde arrayı sıralayacağız.

array_sort (int [] array) şeklinde metodumuzu yazdık. Metodumuzun içine int array referansı gönderdik bir tane.

Arrayları sıralamak kendimiz yapmaya çalıştığımızda aslında çok zor. Bunun için belli algoritmalar kullanmamız gerek. Biz örneğimizde Arrays sınıfındaki belli metotları kullanarak sıralamayı yapacağız. Arrays sınıfının içerisinde arrayler üzerinde işlem yapabildiğimiz bir çok metot bulunmaktadır. Bu metotlardan sort olanını yukarıdaki örnekte yaptık.

Sort metodu kendi içinde gönderdiğimiz arrayı sıraladı. Ve direk burada arrayımızı bastırmış olduk. Yine 5 tane değerimizi girdik. Ve çıktımızda girmiş olduğumuz değerlerin sıralanmış halini elde ettik.

Bir sonraki yazımızda çok boyutlu arrayler konusunu öğreneceğiz. Sonraki derse geçmek için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz