Java’da Aritmetik Operatörler

965
görünümler

Bir önceki dersimizde değişkenlerin tanımlanması ve kullanılmasını detaylı bir şekilde işledik. Bu dersimizde ise java’da matematik operatörlerinin nasıl kullanacağını öğreneceğiz. Java’da matematik operatörleri 5 tanedir.

  • Toplama Operatörü
  • Çıkarma Operatörü
  • Çarpma Operatörü
  • Bölme Operatörü
  • Kalan Operatörü

Örneklerle her bir operatörü açıklayalım.

Toplama işlemi için : “+” operatörü kullanılır. 2 sayıyı toplayıp ekrana yazdırdık.

Çıkarma işlemi için : “-” operatörü kullanılır. 2 sayıyı çıkartıp ekrana yazdırdık.

Bölme işlemi için : “/” operatörü kullanılır.  İki int sayının bölümü her zaman int bir değer olmaz. Böyle durumlarda yukarıdaki örnekteki gibi iki sayıdan birini double,float (Ör: 15d) yapabiliriz veya int olan sayıyı yine aynı şekilde double yada float (Ör:15.0) cinsinden yazabiliriz. Bu şekilde düzenleme yaptığımızda sonucu doğru bir şekilde almış oluruz.

Çarpma işlemi için : “*” operatörü kullanılır. 2 sayıyı çarpıp ekrana yazdırdık.

Kalan operatörü için : “%” operatörü kullanılır. 2 sayının bölümünden sonra kalanı aşağıdaki gibi ekrana yazdırabiliriz.

Java’da Artırma ve Azaltma Operatörleri

int a = 5; dediğimizde biz burada aslında “=” işaretinin bir atama operatörü olduğunu biliyoruz. Birde artırma ve azaltma operatörlerimiz var. Bunları nasıl kullanacağız? Örneğin biz bu değeri 2 artırmak istediğimiz zaman nasıl yapabiliriz?

int veri tipinde bir a değişkeni oluşturduk ve 5 değerini atadık. Sonrasında a değişkeninin değerini 2 artırmak istediğimizde ilk olarak a = a + 2; olarak yaptık. Bunun yukarıdaki örnekte olduğu gibi farklı bir gösterim şekli de var.

a = a + 2;  ile  a +=2; aynı şey. a yı 2 artırıp a ya eşitle demiş oluyoruz aslında. Sonrasında a nın yeni değeri 7 olduğu için 7 yi 2 ile çarpıp tekrardan a ya eşitlediğimizde a nın son değerinin 14 olduğunu görmüş oluyoruz.

Peki bu işlemleri Java’da nasıl kısaltabiliriz? Aşağıdaki örneği inceleyelim.

a++; ile a += 1; aynı. Yine aynı şekilde b–; ile b -= 1; aynı. Sadece javada yazılımcılara kolaylık sağlamak açısından böyle kısaltılmış yöntem bulunuyor.

a++ yı ++a şeklinde de görebilirsiniz.

a++ Postfix olarak tanımlanmış hali

++a Prefix olarak tanımlanmış halidir.

Postfix ve Prefix arasındaki farklar

Postfix’te o anki yani güncellenmeyen değer ekrana yazdırılıyor.

Prefix’te ise güncellendikten sonraki değeri ekrana yazıyor. Örneklerle açıklayalım.

Çıkarma işlemi için de aynı işlemi yapabilirdik.

Ek olarak matematikte işlem önceliği bulunmaktadır. Yani çarpma ve bölmenin , toplama ve çıkarmaya göre işlem önceliği bulunur. Java’da da bu şekildedir. İlk olarak çarpma ve bölme sonrasında toplama ve çıkarma işlemi yapılır. Eğer farklı bir işlem önceliği tanımlamak isterseniz parantez işaretini kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki örnekte gördüğünüz aslında aynı değerlere sahip 3 değişkeni işlem sırasını parantez kullanarak değiştirerek farklı bir sonuç elde edebilirsiniz.

Bir sonraki derste kullanıcıdan input almayı öğreneceğiz. Sonraki derse geçmek için tıklayınız.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz