2-SQL DERSLERİ | WHERE, AND, OR

79
görünümler

WHERE” sql dilinin olmazsa olmazlarındandır. Çünkü ”WHERE” koşul içerir. Yani bir başka deyişle  WHERE  bir koşulu belirterek o koşula uyan kayıtların seçilmesini sağlar.

Şimdi bunu bir örnekle  açıklayalım.

selectsorgusuwhereıYukardaki sorguda “Address” tablosundaki bütün kolonları çağırdık. Ve koşul olarakta “StateProvinceID” si 50 ye eşit olanları çağırdık. Aşağıdaki örnektede koşul kısmında karakter verip çağıralım.

wheresorgusuYukardaki sorguda yine “Address” tablosundaki bütün kolonları çağırdık. Ve koşul olarakta “City” si “Lavender Bay”  olanları çağırdık. Aşağıdaki örnekte koşul kısmında tarih verip yapalım.

wheresorgusu2Yukardaki sorguda yine “Address” tablosundaki bütün kolonları çağırdık. Ve koşul olarakta “ModifiedDate” i “2007-09-01” tarihli olanları çağırdık. Peki sadece tek bir koşul yazıp mı sorgu yazabiliyoruz? Kesinlikle hayır. Aynı anda birden fazla koşul yazıpta sorgumuzu çalıştırabiliriz. Bunun için bağlaçlara ihtiyacımız var. Aşağıdaki örnekte  birden fazla koşul vererek yapalım.

wheresorgusu3Yukardaki sorguda yine “Address” tablosundaki bütün kolonları çağırdık. Ve koşul olarakta “ModifiedDate” i “2007-09-01”   tarihli olanları  ve “City” si “North Sydney” olanları çağırdık. Burda “AND” baglacı bize bu iki koşula uyan kayıtları getirmede yardımcı oldu. AND ve demektir.Bu yüzden yazdığımız koşulların hepsinin doğru olması koşulunda çalışır. Bir başka deyişle verdiğimiz koşulların hepsini sağlaması lazım. İsterseniz bir “AND” baglacı ile başka bir koşul daha belirterek tekrardan yazabilirsiniz. Yani illaki tek AND baglacı kullanmak zorunda değiliz. İstediğimiz kadar kullanabiliriz. Aşağıdaki örnekte başka bir örneği yapalım.

wheresorgusu4Yukardaki sorguda yine “Address” tablosundaki bütün kolonları çağırdık. Ve koşul olarakta “StateProvinceID”  si “50” küçük olanları ve  “10” dan büyük olanları çağırdık. Aşağıdaki örnekte ise hem AND baglacı hemde OR baglacı kullanıp yapalım.

wheresorgusu5Yukardaki sorguda yine “Address” tablosundaki bütün kolonları çağırdık. Ve koşul olarakta “City”  si ” Lavender Bay”  olan VE  “ModifiedDate  i  “2005-06-24” olan VE “StateProvinceID” si  “23” e eşit olan VEYA “StateProvinceID” si  “23” e eşit olanları çağırdık.Burdaki OR baglacı veya anlamındadır. Yani OR u yazdığımız koşullar arasındaki koşuldan bir tanesini sağlaması durumu yeterlidir. İkisinide sağladığı durumlar olabilir. Öyle oldugu zamanda en son yazılan koşula göre kayıtları getirir.

Bir sonraki derse geçmek için tıklayınız.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz